My Week In Review, 2 Weeks Worth!

by at June 25, 2012 in Budgetting, My Tips

 

For my family of three I allow us $100.00 every two weeks, and that includes groceries and toiletries.

 

image

Costco: Spent $13.58, Saved ??

image

Albertsons: $8.75, Saved ?? (can’t find receipt…)

image

Albertsons: Spent $15.43, Saved $83.07, That’s 82% Savings! For the breakdown go HERE.

image

Walgreens: Spent $3.30, Saved $11.41! For the breakdown go HERE.

image

Grocery Outlet: Spent $16.09, Saved $19.60 For the breakdown go HERE.

image

$.99 Store: Spent $19.00, Saved ?? For the breakdown go HERE.

image

Vons: $20.27, Saved $26.22

This Weeks Budget: $99.43 for these 2 weeks

Total Spent: $96.42

Total Saved: more than $140.30!

Roll Over For Next Week: $3.01

Is Shopping At Warehouse Stores Cheaper? Check Out My List Of Good Buys & Things To Stay Away From!

by at June 22, 2012 in Budgetting, My Tips

 

image

My personal opinion is YES warehouse stores have some GREAT buys, not to mention excellent prices on pizza and hot dogs. Most families go to warehouse stores for FREE entertainment: FREE samples, walking around, testing out the latest furniture, reading books, and much more!

Things to buy at warehouse stores:

Dairy

    -butter – at least 50% savings – freezes well too!

    -milk – savings of 40%

    -cheese – savings of 50% – freezes well too!

    -eggs – savings of 45%

 

 

Meat

    -rotisserie chicken – savings of 50%

    -ground beef – savings of 25%

 

 

Seasonings

    -dry chopped onions – savings of 50%

    -garlic powder – savings of 70%

    -sea salt – savings of 50%

    -pepper – savings of 50%

 

 

Produce

    -bananas – savings of 30%

    -leafy greens – savings of 40%

    -carrots – savings of 50%

    -onions – savings of 30%

    -berries – savings of 40%

    -frozen vegetables/fruit – savings of 60%

 

 

Natural Sweeteners
    -pure maple syrup – savings of 50%
    -honey – savings of 40%
    -Agave nectar – savings of 50%

Things to stay away from at warehouse stores:

Diapers – spending over 50% more than you could! Watch drug store sales! Try to not spend more than $.15 per diaper (shooting for $.10 is even better)!

 

 

Beverages

    -Soda – spending about 40% more than you could!

    -Juice – spending over 50% more than you could!

 

 

Personal Care Products

    -Deodorant – spending 70% more than you could!

    -Soap – spending 40% more than you could!

    -Razors – spending 50% more than you could!

 

 

Household Products

    -Toilet Paper – spending 40-50% more than you could!

    -Laundry Detergent – spending 60-70% more than you could!

 

 

Cereal/Crackers
    -Cereal – spending 65% more than you could!
    -Crackers – spending 40% more than you could!

My Week In Review!

by at June 9, 2012 in Budgetting, My Tips

 

For my family of three I allow us $100.00 every two weeks, and that includes groceries and toiletries.

image

Vons: Spent $24.93, Saved $51.27!  For the breakdown, go HERE

image

CVS: $1.65, Saved $24.10!

This Weeks Budget: $26.01 because I went way over last week!

Total Spent: $26.58

Total Saved: $75.37

Roll Over For Next Week: – $.57

My Week In Review!

by at June 3, 2012 in Budgetting, My Tips

 

For my family of three I allow us $100.00 every two weeks, and that includes groceries and toiletries.

I bought A LOT this week, unlike most weeks! I’m super proud of the deals I got, here’s the breakdown:

image

Albertsons: $15.73, Saved $61.49! For the breakdown go HERE.

image

Vons: Spent $5.76, Saved $19.43!

image

Fresh & Easy: Spent $35.83, Saved at least $45.00! For the breakdown go HERE.

image

Murray Family Farms: Spent $51.27, Saved A LOT! We picked 7/lbs of blueberries at $2.75/lb, 7/lb Blackberries at $2.40/lb (I think), and peaches & pluots 15/lb at $.99/lb!

This Weeks Budget: $84.60

Total Spent: $108.59

Total Saved: at least $125.92

Roll Over For Next Week: –$23.99 giving me a budget of $26.01

I’m totally ok with this, I know I got A LOT of food at some pretty AWESOME prices!

End of the Month Routine!

 

image

 

Happy LAST DAY OF SCHOOL to many kiddos and teachers here in Bakersfield!!! I can’t believe another month has past and May is almost over!!! Here is a great routine to start at the end of each month. It’ll keep you organized and ready for the new month, June here we come!

 

1.  Now is a good time to go through all your coupons and pull out all the ones that are expired or will expire soon.  Many expire at the end of the month and especially the end of the year!

 

2.  Today is the last day to print many coupons. The first of the month is when many sites release new coupons, so you will want to check them all at the beginning of each month to see what new ones they roll out or refresh from last month. 

 

3.  Make sure all your Single Check Rebate receipts for Rite Aid are entered so you can request your check.

 

4.  Get all your receipts in order so that you can add up all your spending and saving for month and tweak your budget for next month if need be. 

 

5.  Make sure you have ordered all the Swagbucks prizes you wanted.  They have limits on how many of each one that you can order in a day or month.

 

Also, check today’s post Print Your Coupons Before They Disappear for all the coupons that will most likely be gone by tomorrow and take a look at the the Save At Home Mommy Coupon Database for all your coupon needs!

My Week In Review!

by at May 26, 2012 in Budgetting, My Tips

 

For my family of three I allow us $100.00 every two weeks, and that includes groceries and toiletries.

image

Albertsons: Spent $15.68, Saved $48.83, that’s 76%!!! – olives only $.49 each, Smart Balance butter only $.25 each, BBQ sauce just $.59!!! GREAT trip! (These were last weeks sales, but a lot of last weeks sales have carried over into this week!)

image

Vons: Spent $4.94, Saved $34.44!!!

image

WinCo: Spent $29.18, Saved ?? – this trip I complained to my husband about. I completely impolse bought on this trip. We went late, like 9:30 at night, and I didn’t have a list. Anyways, I guess you can say we ALL do this! The most expensive thing I bought that I really wanted though was 1/lb of walnuts at $6.48/lb!
I am planning another trip to Foods Co, Albertsons, and a quick stop to Smart & Final, but this probably won’t happen until Sunday afternoon or Monday.

This Weeks Budget: $84.40

Total Spent: $49.80

Total Saved: $83.27

Roll Over For Next Week: $34.60!

My Week In Review!

by at May 19, 2012 in Budgetting, My Tips

 

For my family of three I allow us $100.00 every two weeks, and that includes groceries and toiletries.

image

Albertsons: Spent $7.45, Saved $24.44

image

CVS: Spent $.92 Saved $30.59 – I used $9.00 in ECBs and Received $2.00 ECB, the Reeses were on clearance for $.29 each. I actually when negative $.82, so I had to get something and candy was right there!

image

Target: Spent $6.62, Saved $8.72 – Quaker Granola Bars were on clearance for $1.86 with $.50/1 peelie coupons, woohoo!

image

Vons: Spent $21.45, Saved $57.43 – Oscar Mayer lunchmeats $.19 each, Blueberries $1.00 each, Hot Dogs $.29 each.
Farmers Market – Spent $11.50 on Kale, Basil, Zucchini, Avocados, and Garlic!

 

This Weeks Budget: $82.34

Total Spent: $47.94

Total Saved: $121.18

Roll Over For Next Week: $34.40!

Pictures Of My Stockpile!

 

I am frequently asked to share pictures of my stockpile, well here you go! (I used a new panorama app on my phone, so pictures are a bit blurry.) Mind you I do have a regular pantry that I use for opened items and a deep chest freezer in my garage. I do store some household items in my garage that are not pictured, but here is the majority of it.

image

 

 

 

 

 

 

 

 

 

image

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

image

 

 

 

 

 

 

 

 

 

image

 

 

image

 

 

image

I am asked frequently how to stockpile. “If I only have $50.00 a week to spend on groceries and toiletries, how can I stockpile without spending more money?!?” This was a question I had when I first started to coupon, and it comes with a pretty simple answer.

If there is a sale going on at Foods Co. for Crest Toothpaste, 6.4oz for only $.99 each when you buy 4, and I have (4) coupons for $1.00/1 Crest Toothpaste, then I am going to use my coupons and get 4 toothpastes for FREE. This is how you build a stockpile! When you see items go on sale and you have a coupon to use towards that sale item, then you are getting that product for the lowest possible price! Remember though, not all sales in grocery ads are good sales.

This is the secret though, you must stockpile coupons in order to stockpile products! You can find coupons through the Sunday paper and also online through coupon websites or Facebook.

If you can purchase an item for more than 75% off it’s retail price, then stock-up to last your family until the next sale cycle, which is typically every 3 months. Now you can go out and build a stockpile for your family!

What’s even more fun than stockpiling? Donating!!! After reorganizing our stockpile this morning we have lots to donate to Flood Ministries!

image

« Previous PageNext Page »