Week 3 Of Our 10 Week Grocery Budget Challenge

by at July 15, 2013 in Budgetting, My Tips

 

image

 

We have completed WEEK 3 of our 10 Week Grocery Budget Challenge! If you’d like to learn more about this challenge, go HERE, it’s not too late to join in!

 

My NEW budget for this challenge is $30 per week, and I did it! I came in very close, here’s the breakdown of what I spent and saved:

 

NEW Budget: $30 per week

Total Spent: $27.79, Saved: at least $67.00

Spent $9.48 at Walmart, saved over $20 – see shopping trip HERE

Spent $8.33 at Grocery Outlet, saved over $10, bought snack food items

Spent $6.00 at 99 Cent Store, bought veggie broth and Udi Bagels and buns, and Alexia potatoes

Spent $3.98 at Albertsons, saved over $37.00, bought ground turkey, nectarines, bread (Jennie-O Turkey Patties were BOGO FREE and had $3 off manager special coupons, so I got all 6 packages for FREE!)

 

How did you do??? If you are participating in this 10 week challenge let us know what your NEW budget is and what you spent this week on groceries in the comment section below.

I will keep track each week with how you all do, and at the end of our 10 week challenge (1) person will win a surprise prize pack from me!

Week 2 Of Our 10 Week Grocery Budget Challenge

by at July 8, 2013 in Budgetting, My Tips

 

image

 

We have completed WEEK 2 of our 10 Week Grocery Budget Challenge! If you’d like to learn more about this challenge, go HERE, it’s not too late to join in!

 

My NEW budget for this challenge is $30 per week, and I did it! I came in very close, here’s the breakdown of what I spent and saved:

 

NEW Budget: $30 per week

Total Spent: $28.00, Saved: at least $44.49

image

 

Here is a breakdown of what I bought this week:

Spent $2.99 at Lassen’s on bread

Spent $1.96 at Albertsons on milk and BBQ sauce, saved $13.99

Spent $4.63 at Albertsons on lunchmeat and grapes, saved $13.65

Spent $3.00 at 99 Cent Store on chicken broth and veggie chips

Spent $.98 at Target on produce, meat, bread, dish soap, hair mousse, toothpicks, saved $16.85 –see the breakdown of this shopping trip HERE.

Spent $14.44 at Trader Joe’s on chia seeds, English muffins, olive oil, dried apricots, and lemons –pictured above.

 

How did you do??? If you are participating in this 10 week challenge let us know what your NEW budget is and what you spent this week on groceries in the comment section below.

I will keep track each week with how you all do, and at the end of our 10 week challenge (1) person will win a surprise prize pack from me!

Tip Tuesday: An Easy Way To Stay Within Your Grocery Budget Each Week

by at July 2, 2013 in Budgetting, My Tips

 

image

 

I know the feeling… you only have $5 left in your grocery envelope, and you have no idea what you are going to feed your family for the next few days. It can be overwhelming, but ANYONE can do it. Here is the most IMPORTANT TIP to remember:

 

Menu plan based on what you already own, and what is on sale in the grocery ads.

I know it’s hard to menu plan, BUT in order to stay within your grocery budget it’s necessary. The internet can give you so many ideas on frugal recipes that only cost $1.50 per serving or less.

 

Today I will be posting Albertsons and Vons grocery deals, tomorrow I’ll post the rest of our smaller store deals. Before going to the store you need to look at these lists, in order to get the best deals. ALSO, try to buy everything that’s on sale. Spending money on regular priced items is going to drastically eat up your budget, and you’re not even getting your money’s worth.

 

My families grocery budget over the next 9 weeks is $30 per week, and last week I came under budget by $.08. It can be done, and we ate pretty well too. London Broil, chicken, lots of produce, and a few items to add to my stockpile.

 

If you would like to join our 10 Week Grocery Budget Challenge, go HERE and let me know!

Week 1 Of Our 10 Week Grocery Budget Challenge!

by at July 1, 2013 in Budgetting, My Tips

 

image

 

We have completed WEEK 1 of our 10 Week Grocery Budget Challenge! If you’d like to learn more about this challenge, go HERE, it’s not too late to join in!

 

My NEW budget for this challenge is $30 per week, and I did it! I came in very close, here’s the breakdown of what I spent and saved:

 

NEW Budget: $30 per week

Total Spent: $29.92, Saved: at least $46.35

 

I noticed that I did shop at more stores this week, but I did incorporate those trips into my errands, so I didn’t go out of my way to make the trip to the store. Nonetheless, I’m very pleased with how I did!

 

How did you do??? If you are participating in this 10 week challenge let us know what your NEW budget is and what you spent this week on groceries in the comment section below.

 

I will keep track each week with how you all do, and at the end of our 10 week challenge (1) person will win a surprise prize pack from me!

10 Week Grocery Budget Challenge! Are You In?

by at June 24, 2013 in Budgetting, My Tips

 

image

 

Do these summer utility bills have you re-working your budget? Then join me this summer on slashing your grocery budget by $20.00 per week! For my family of three we spend about $50 per week on groceries and toiletries. I’ve challenged myself to cut $20 per week out of our budget to get us through the summer, that’s only $30 per week, or $10 per person per week!!!

 

I may be crazy, but with coupons and sales I think it’ll be possible, even in California. We are pretty health conscious people, so we won’t be stooping to Top Ramen to get us by. There are lots of healthy inexpensive choices out there, and I’d like you to join the challenge with me!

 

Leave a comment below if you’d like to join this 10 week challenge to take $20 per week off your grocery budget and tell me what your NEW budget will be. I’ll come back each week and report how I did, and I’d like for you to do the same. If you stick to this challenge with me for the full 10 weeks, and report back each week with how you did, then you will be entered into a drawing to win a surprise prize pack from me.

 

Let’s save money, eat healthy, and get through these HOT summer months without breaking our budgets 🙂

 

HERE is 15 meal ideas that only cost $1.50 per serving, and a lot of them look pretty tasty! Maybe this will help give you some meal planning ideas, which we need to do to stay in budget.

Costco: Stock-Up Price On Coconut Oil!

by at June 18, 2013 in Budgetting, My Tips

 

image

 

As I walked through the aisles this morning at Costco I did a complete double take on the coconut oil. Hain’s Extra Virgin Organic Coconut Oil, 54oz only $15.79!!! Normally it’s a great deal if you can get 32oz for $13.00, but this is definitely HOT and a STOCK-UP PRICE!!!

 

Also, check out the post I did Called Is Shopping At Warehouse Stores Cheaper? Check Out My List Of Good Buys & Things To Stay Away From!

SaveAtHomeMommy Stock-Up Price List!

by at March 14, 2013 in Budgetting, My Tips

 

image

 

I’ve decided to repost this because I get asked about stock-up prices on a lot of items. I recommend printing this list for your coupon binders. Then when you are out shopping you can check to see if you are getting a stock-up deal or not! If there is an item you would like me to add to the list, just let me know! 🙂

 

Dairy
Milk, 1 gallon- 2.49
Milk, 1/2 gallon- $1.75 and under
Milk, 1/2 gallon organic- $2.75 and under
Eggs- $.99 and under
Chunk Cheese, 8oz- $1.50 and under
Chunk Cheese, 16oz- $2.49 and under
Cheese Singles- $1.50 and under
Shredded Cheese, 8oz- $1.50 and under
Butter, 16oz- $2.00 and under
Cream Cheese, 8oz- $.99 and under
Coffee Creamer, 16oz- $1.00 and under
Yogurt, 4pk- $1.00
Yogurt Cups, 6oz- $.35 and under

Meat
(I am always looking for reduce, quick sale, or manager specials)
Boneless Skinless Chicken Breasts- $1.88/lb and under
Chicken Leg Quarters- $.75/lb and under
Chicken Legs or Thighs- $.75/lb and under
Ground Turkey- $1.69/lb and under
Ground Beef, 80/20- $1.88/lb and under
Pork Chops- $1.69/lb and under
Top Sirloin- $2.49/lb and under
Roast- $2.49 and under

Bacon, 16oz- $2.00 and under

Pantry Items
Cereal- $1.00 and under

Snack Crackers- $1.00 and under
Pop-Tarts- $1.00 and under
Instant Oatmeal- $1.00 and under
Granola Bars- $1.00 and under
BBQ Sauce- $.50 and under
Cake Mix- $.50 and under
Canned Vegetables or Beans- $.50 and under
Canned Chicken Broth- $.30 and under
Fruit Snacks- $.50 and under
Peanut Butter- $1.00 and under
Jelly- $1.00 and under
Condiments- $.75 and under
Salad Dressing- $.50 and under

Pasta Sauce- $.75 and under

Fruit Cups, 4pk- $1.50 and under
Frozen Foods

Pizza- $3.00 and under

Waffles, 10ct- $1.00 and under

Ice Cream, 1.5qt.- $2.00 and under

Popsicles, 8-10ct- $1.00 and under

Frozen Dinners- $1.00 and under

Dry Goods
Pinto Beans- $.50/lb and under
White Rice- $.50/lb and under
Jasmine Rice- $.89/lb and under
Oats- $.65/lb and under
Flour- $.30/lb and under
Granulated White Sugar- $.30/lb and under
Pasta- $.50 and under

Toiletries
Shampoo & Conditioner- $1.00 and under
Mousse/Hair Gel- $1.00 and under
Hair Spray- $1.00 and under
Shaving Cream- $.75 and under
Body Wash- $.50 and under
Bar Soap- $.25 each and under
Deodorant- $.50 and under
Razors- $1.99 and under
Disposable Razors- $.50 and under
Toothpaste- $.25 and under
Toothbrush- $.25 and under
Floss- $.25 and under
Mouthwash- $.75 and under

Household Items
Toilet Paper, double roll- $.25 each
Dish Detergent, 10oz- $.25 and under
Dish Washing Detergent (ex. Finish 20ct)- $1.00 and under
Glass Cleaner- $1.00 and under
All-Purpose Cleaner- $.75 and under
Laundry Detergent, 33 loads- $1.99 and under
Fabric Softeners- $.50 and under
Hand Soap- $.50 and under
Tissues- $.75 and under
Trash Bags, 13 gallon- $.10 per bag and under
Ziploc Sandwich Bags, 100ct- $1.50 and under

My Week In Review!

by at July 1, 2012 in Budgetting, My Tips

 

For my family of three I allow us $100.00 every two weeks, and that includes groceries and toiletries.

This week I found that I was out of a lot. Doesn’t it just seem like it hits all at once!?! Frozen veggies, crackers/snacks, bulk items like oats, flour, etc. I know I over spent, but that’s why I give myself money for every 2 weeks, so that the next week I know not to spend as much.

image

Vons: Spent $19.01, Saved ?? (Can’t find my receipt)

image

$.99 Store: Spent $19.00, Save A LOT!

image

WinCo: Spent $35.17, Save A LOT (love buying from bulk section!) – Cherries were $1.99/lb, Crackers had $1.00/2 coupons on display – paid $1.18 per box

image

Fresh & Easy: Spent $14.82, Saved A LOT! – I bought the pork roast on clearance for a little more than $4.00, The apples I got for $.49/lb, and so forth! Great buys!

This Weeks Budget: $53.01

Total Spent: $88.00 – Yikes! I knew I overspent…

Total Saved: A LOT!

Roll Over For Next Week: –$34.99! I better be careful this next week!!!

« Previous PageNext Page »